top of page
Salzkammergut_Fuschl am See

Salzkammergut (Solná komora)

Salzkammergut (Solná komora) se rozkládá na území 3 spolkových republik: Horního Rakouska, Salzburska a Štýrska. Ne nadarmo se jí přezdívá “desátá země Rakouska”. A ne náhodou patří mezi nejnavštěvovanější destinace, v níž si přijdou na své milovníci turistiky, historie nebo adrenalinových sportů.

Mapa Rakouska.png

Cesta z Česka:

Praha - 5 hodin

Brno - 4,5 hodiny

Plzeň - 5 hodin

České Budějovice - 3 hodiny

Chcete-li si o prázdninách odpočinout uprostřed přírody, jste tu správně. Solná komora nabízí neopakovatelné panoráma: hornatá krajina s průzračnými jezery, kolem nichž se rozprostírají lázeňská městečka. Nejznámějším je Bad Ischl, kam dříve s oblibou jezdívali členové jedné z nejmocnějších rodin Evropy – rakouští Habsburkové.


Rádi byste si s rodinou vyrazili na výšlap? Určitě byste neměli minout horu Schafberg (1 783 m. n. m.), odkud budete mít ten nejlepší výhled do širého okolí. Nahoru se můžete vyvézt tradiční zubačkou (ozubnicovou dráhou). Ti náročnější si mohou vyrazit třeba po cyklistické stezce.

Pokud místo horských túr dáváte přednost vodním radovánkám, zaskočte se osvěžit do jednoho z 76 křišťálově čistých jezer. Attersee, Traunsee nebo Wolfgangsee. Náruživí sportovci si mohou zasurfovat a brázdit vodní hladinu na vodních lyžích. Romantici ocení vyhlídkové plavby, při nichž si užijí nezapomenutelné chvilky se svou drahou polovičkou.

Pokud nevíte, které jezero vybrat a neradi troškaříte, prohlédněte si třeba Traunsee, největší jezero Solné komory (délka 12 km, hloubka 191 m). Mondsee (Měsíční jezero) zase patří mezi jedno z nejteplejších jezer, teploty dosahují až 27 °C. 

 

Nenechte se ale zmást půvabným jménem. Podle pověsti získalo název v 8. století, kdy kolem něj za hluboké noci projížděl vévoda Odilo Bavorský. V temných hlubinách by našel smrt, kdyby mu měsíční svit neprozradil, že se nachází těsně na břehu jezera.

Pokud hledáte způsob, jak se na chvíli skrýt před rozžhaveným sluncem, ponořte se do útrob země a navštivte třeba proslulé ledové jeskyně v horském masivu Dachstein nebo solný důl Salzwelten v Altaussee. Podzemní krásy vás rozhodně nenechají chladnými.

Kudy do Solné komory:

bottom of page