top of page
Hallstatt

Hallstatt

Brána do minulosti. Tuto chytlavou přezdívku si vydobylo malebné městečko na břehu Hallstatského jezera (Hallstätter See) v rakouském Solnohradsku. Projděte se po uličkách, v nichž se zastavil čas, nebo se vydejte do útrob země prozkoumat nejstarší solné doly v Evropě.

Cesta z Česka:

Praha - 4,5 hodiny

Brno - 5 hodin

Plzeň - 5 hodin

České Budějovice - 3 hodiny

Mapa Rakouska

Hallstatt býval oázou klidu, téměř neprodyšně uzavřenou před okolním světem. Ještě na sklonku 19. století bylo možné město navštívit pouze na lodi nebo přechodem po úzké horské stezce. 

 

Dnes je všechno jinak. Věhlas městečka dávno překonal zalesněná horská úpatí i hranice Rakouska a Hallstatt je dokonce zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. A přestože počet stálých obyvatel se pohybuje pod hranicí osmistovky, každoročně sem proudí statisíce turistů.

A není divu. Stačí projet tunelem a zažijete nezapomenutelný pohled na řadu útulných rodinných domků, které jsou porostlé vegetací nebo ozdobené truhlíky s muškáty.

Vodní hladinu zase brázdí spousty malých lodiček. Pokud si chcete dopřát romantickou chvilkou se svou drahou polovičkou, neváhejte. Ti náročnější mohou vyrazit na okružní plavbu a obdivovat okolní přírodu.

 

Dominantou městečka je starý evangelický kostel (Evangelische Pfarrkirche), jehož věž se tyčí vysoko nad střechami starousedlíků. Opodál stojí v ústraní katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie s kostnici, která čítá na 1200 pomalovaných lidských lebek.

Milovníci historie by také měli zbystřit při procházení centrem města (Markplatz), kde se nachází muzeum s archeologickými nálezy starými tisíce let. O jeho slavnostní otevření se v roce 1898 postaral sám císař František Josef I.

 

Jestli si chcete trochu provětrat hlavu, vyražte lanovkou na kopec Salzberg (1031 m. n. m.).  Z výšin je skvělý výhled do krajiny. Ale pokud vás jímá závrať, vydejte se raději dolů – do nejstaršího solného dolu v Evropě

 

Během 90 minut vás průvodci seznámí s místy, po nichž kráčeli naši předci již před téměř 5000 lety. Výpravu do hlubin země pak můžete zakončit adrenalinovým zážitkem: divokou jízdou po pravé hornické skluzavce.

Okouzlující hallstattské panorama kazí občas jen jediný nešvar: tisíce (asijských) turistů, kteří se často nezastaví před ničím, jen aby si domů odnesli o jedno selfíčko navíc. 

 

Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že od roku 2012 mají v Číně věrnou kopii města

Pokud se vypravíte poznávat krásy Hallstattu v létě, rozhodně v tom nebudete sami.

Kudy do Hallstattu:

Unikátní ubytování
v Hallstattu

HAUPTMOTIV Sommer in Zell am See-Kaprun

Historic Lakeview Apartments Hallstatt

Hallstatt

Horní Rakousy

HAUPTMOTIV Sommer in Zell am See-Kaprun

W & S Executive Apartments

Hallstatt

Horní Rakousy

HAUPTMOTIV Sommer in Zell am See-Kaprun

C.T.N. Loghouse

Hallstatt

Horní Rakousy

bottom of page